Tedarikçi Etik Veri Değişimi (SEDEX), işçi çalıştırma uygulamalarının verilerinin yönetilmesinde kullanılan bir web tabanlı sistemdir. Üye olan sorumlular, Etik Ticaret Denetimi (SMETA) raporlarını SEDEX sisteminde şeffaf bir şekilde yayınlama fırsatı bulurlar.

SMETA en yaygın olarak kullanılan denetim formatlarından biridir. Sedex, SMETA denetimlerinin kalitesini ve verilerini iyileştirmek ve denetim şirketleri arasında sektördeki en iyi uygulamaları teşvik etmek için bir program geliştirmiştir. SMETA, SEDEX üyeleri için geliştirilmiştir ancak üye olmayanlarda bu denetimden faydalanabilmektedir.

SMETA metodolojisi ölçüm olarak yerel yasayı ve Ethical Trade Initiative (ETI) kodunu kullanmaktadır. SMETA denetimi 2 pillar ve 4 pillar olmak üzere iki seviyeden oluşur. 2 pillar denetim sağlık güvenlik ve iş standartları ile ilgili konuları kapsamaktadır, 4 pillar denetim ise iş ahlakı ve çevre ile ilgili ek modüllerini de eklemektedir. SEDEX denetimleri akredite denetim firmaları tarafından yapılmaktadır.

SEDEX üyeleri aşağıdaki gibi şekillenmektedir, SEDEX sisteminde bulunan üç adet üyelik türü aşağıdaki gibidir;

Alıcılar: A üyeler

Alıcı (A üyeler) olarak tedarikçilerin sertifikalarını, düzeltici eylem faaliyetlerini, denetim raporlarını ve etik verileriyle ilgili raporlarına ulaşabilirsiniz.

Alıcı, Tedarikçiler: AB üyeler

Alıcı, Tedarikçi (AB üyeler), tedarikçi veri hakkında rapor çalıştırma ve tedarikçilerin ilerlemesini izlenmesi, etkili performans da iyileştirme yapılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda şirket bilgilerinizi birden çok müşteriyle şeffaf ve güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Tedarikçiler: B üyeler

Tedarikçi (B üyeler) denetim raporlarınızı sertifikalarınızı düzeltici faaliyetlerinizi birden çok müşteriye şeffaf ve güvenli bir şekilde ulaştırabilirsiniz.

Bizim ülkemizde bu denetimleri bağımsız denetim kuruluşları yapmaktadır.

SEDEX denetimleriyle;

  • Zorla Yapılan Çalıştırmaların Önüne Geçilmesi,
  • Çalışma Saatlerinin Uygunluğu,
  • Çocuk İşçiliğin Önlenmesi,
  • Çalışma Koşullarının İş Sağlığı ve Güvenliğine Uygunluğu
  • Sendikalaşma Özgürlüğünün Kısıtlanmaması
  • Ayrımcılığın Önüne Geçilmesi
  • Ödeme ve Diğer Haklar
  • Düzenli İstihdamDisiplin Uygulamalarının Önlenmesi-Düzenlenmesi

Konuları tarafsız ve detaylı olarak raporlanmaktadır.

** SEDEX’e üye olmak onaylı bir tedarikçi anlamına gelmez, sürekli iyileşmeyi taahhüt eden tedarikçi olacağınız anlamına gelir.

SEDEX üyeleri denetim standartlarını iyileştirici ortak yöntemler konularında anlaşmışlardır. ETI Bazlı Kod’un prensiplerine ek, SMETA bunların yanında, göçmenlerin çalışma hakkı, dış yükleniciler, evden çalışma ve çevresel sorunlar, yönetim ve uygulama sistemleri konularındaki performansı da değerlendirmektedir.

TMGD Tr Mühendislik ailesi olarak Çevre Mühendisleri , Kimya Mühendisleri , Malzeme Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcıları (MSDS/GBF) , Kimyasal Değerleme Uzmanları ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarından oluşan dinamik , tecrübeli ve güçlü ekip ile Sedex Denetim sistemlerinizi kurmanıza en üst düzey desteği sağlıyoruz.

Hemen İletişime Geç

Bilgi almak için hemen iletişime geç!